niedziela, 7 lutego 2010

Postulaty i rekomendacje...

Spółdzielnie socjalne działają w Polsce od 5-ciu lat i proces powstawania nowych będzie niewątpliwie trwał. Sporo już nabyliśmy praktycznych doświadczeń.
Zgodnie z sugestiami odwiedzających to forum, warto wyodrębnić w tym blogu miejsce, w którym moglibyśmy wyartykułować nasze konkretne uwagi i postulaty. Mam nadzieję, że posłużą one przedstawicielom instytucji z otoczenia gospodarki społecznej do wpływania na ustawodawcę w celu tworzenia lepszych rozwiązań systemowych w zakresie funkcjonowania spółdzielni socjalnych.

5 komentarzy:

 1. Mam pytanie po co tworzy się OSS, czy nie uwarzacie , że OSS zabiją w mniejszych miejscowościach SS ?????

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczego tak sztywno ????
  Platforma to nie stronka z linkami.....Gdzie newsy gdzie wizytówki i gdzie wymiana towarów i usług ?????
  Jak portal SS to proszę na całego a nie na pół gwizdka ze tak nieładnie napisze....
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 3. Co tworzenia lepszych rozwiązań prawnych. Jesteśmy ZA.
  Choć jak patrzę na stanowienie prawa bez konsultacji ze spółdzielniami socjalnymi, to zastanawiam się po co jesteśmy?
  Uwaga: od 16 marca 2010 wchodzi w życie (Dz. U. 30/2010 poz. 155) nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Poltyki Społecznej w sprawie przyznawania dotacji dla osób bezrobotnych- założycieli spółdzielni. Właśnie je rozpracowujemy i mamy szereg zastrzeżeń. Dzisiaj rozmawiałem z prawnikami ministerstwa i sami są zaskoczeni jaki "bubel" wyprodukowali. Aktualnie kierujemy pismo do p. Krzysztofa Więckiewicza, dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego w celu uzyskania oficjalnego stanowiska Ministerstwa i rozwiania naszych wątpliwości.


  Pozdrawiam
  Janusz Sulczewski
  Żarska Spółdzielnia Socjalna
  email: socjalna@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, iż w imieniu nowopowstających spółdzielni socjalnych konieczne jest zgłoszenie podstawowego postulatu dot. rozpoczęcia działalności gospodarczej. Czy po 5-ciu latach od momentu zaistnienia spółdzielczości socjalnej, władze naszego państwa nie są zdolne do opracowania jednolitego systemu wspierającego spółdzielnie socjalne na "starcie"? Czy nie można skutecznie (a nie tylko teoretycznie) zabezpieczyć stosowne środki finansowe w Urzędach Pracy. Czy trudnością nie do pokonania jest wsparcie założycieli spółdzielni w postaci złagodzenia zaporowch często barier dot. poręczeń dotacji.

  W Polsce jest już ponad 200 spółdzielni socjalnych. To dużo, zważywszy na problemy z jakimi się borykają. Warto by było, aby powstawały nowe. Im nas więcej - tym większy wpływ i siła. Uważam, że powinnością i moralnym obowiązkiem przedstawicieli spółdzielni socjalnych którym się powiodło, jest mozolne i profesjonalne wspieranie tych, którzy niejednokrotnie biorą nas za wzór i pozytywny przykład!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cytat:
  "A dlaczego tak sztywno ????
  Platforma to nie stronka z linkami.....Gdzie newsy gdzie wizytówki i gdzie wymiana towarów i usług ?????
  Jak portal SS to proszę na całego a nie na pół gwizdka ze tak nieładnie napisze....
  Mariusz"

  Obiecuję poprawę i zachęcam innych do aktywności...

  OdpowiedzUsuń