środa, 27 stycznia 2010

Przyszłość Ośrodków Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej...

W dniu 26 stycznia 2010 roku w Warszawie, przy okazji odbywającego posiedzenia Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej, przedstawiciele OZRSS przekonywali m.in. Pana Jarosława Dudę - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Pana Krzysztofa Więckiewicza - Dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego o ważnej roli OWSS w zakresie wspierania spółdzielni socjalnych w Polsce. Ostateczne decyzje dotyczące dalszego funkcjonowania Ośrodków zapadną na początku lutego 2010.

Szanowni Spółdzielcy!
Jakie macie wlasne dowiadczenia dot. współpracy z OWSS-ami?
Czy potrzebne jest ich dalsze funkcjonowanie?

Zapraszamy do komentowania!

20 komentarzy:

 1. Kołobrzeska SS "Morska Odyseja"28 stycznia 2010 18:33

  Witam,interesuje mnie to,ale nie mam nic dobrego do opowiedzenia.Założzyliśmy Spółdzielnię Socjalną w Kołobrzegu.Zarejestrowana w KRSie 13.01.2010r.Jedynym wsparciem prawniczym była pomoc Poznania owss,która sprawdziła nam statut i przysłała meilem kilka wzorów uchwał i innych druków.Dobre i to,bo rejestravja trwała 2 tygodnie a nie miesiące.Ale tertaz jesteśmy sami,zero pomocy prawnej,finansowej.Pamiętam początki,zakładajcie,nie będziecie saMI,POMOŻEMY.MARZENIA.OBIECANKI CACANKI,A GŁUPIEMU KŁOPOT.NIE LUBIĘ SIĘ PODDAWAĆ,ALE NIE WYGRAM ZE WSZYSTKIMI.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawizując do powyższego,szukam pomocy prawnej przy sporządzeniu pism-wniosków do Agencji nieruchomości rolnych w sprawie przekazania mienia z Agencji na rzecz KSS .Mój adres zalma2@wp.pl.Jeszcze pytanie,kto powinien pomóc w zdobyciu pomieszczenia na biuro?Dla nas to podstawa.Nie mamy środków na wynajem i kupno,jak zdobyć pomieszczenie?Będę wdzięczny za podpowiedź.Pozdrawiam,Prezes KSS"Morska Odyseja"Wiesław Drozdowski

  OdpowiedzUsuń
 3. I to jest konkretne podejście do sprawy. Są realne problemy i trudności oraz oczekiwania na wsparcie. Do końca 2009 r. mogliśmy liczyć na pomoc OWSS-ów. Jeśli ich już nie będzie, pozostaje nam mimo wszystko albo "walka" w osamotnieniu, albo zrzeszanie się w swoistą grupę lobbingową (polecam OZRSS). W konkretnym przypadku "Morskiej Odyseji" dot. zdobycia pomieszczenia na biuro spółdzielni sugeruję sprawdzony w praktyce sposób: pertraktując nawet z firmą komercyjną, to my sami musimy zaproponować im coś, co uznają za opłacalne dla nich (prestiż firmy, społeczna odpowiedzialność biznesu, barter - czynsz za naszą usługę itp.). Oczywiście konieczne jest wcześniejsze przygotowanie stosownej strategii. To naprawdę działa!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgłosiłem akces do OZRSS,wyślę papiery wkrótce.Teraz potrzebuję pilnie pomocy prawnej,chodzi o napisanie pism w żargonie prawniczym,do Agencji mienia Rolnego,o przekazanie KSS"MO"w celu zagospodarowania zespołów Pałacowo-parkowych,oraz kilku hektarów ziemi,na hodowlę,uprawę amarantusa,orkiszu.Mamy opracowane Studium początkowe ,- rozwojowe dla Spółdzielni,Samorządowi,wójtowi, się podoba, dotyczy jego gminy.Nie wiem czy znajdzie się chętny prawnik aby zadrzeć z Wojewódzkim Konserwatorem zabytków. O wymianie barterowej myśleliśmy.Ale jest tyle przyziemnych spraw do zrobienia np: wzór umowy na zawarcie umowy z wstępującym członkiem Spółdzielni i wnoszącym maszyny,lokal z dzierżawą,samochód.ponadto,deklaracja dla wstępującego na członka Spółdzielni Starostęi drugiego Wójta.Więc umowa i deklaracje,Nie mo9gę w necie znaleźć.Pozdrawiam WD

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, szukam organizacji pozarządowej, ktora planuje powołac do zycia Spoldzielnie Socjalną, zgodnie z nowelizacją ustawy o s.s. Prosze o kontakt w celu nawiązania współpracy. Artur Łazowy, effata@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Zbierz 5 osób z wykluczenia społecznego,bezrobotnych i załóż ją sam,to nie jest zbyt trudne,ale pracochłonne,pozdrawiam WD,założyłem z 5-ką ludzi 13.01.2010rpozdrawiam Prezes KSS"MO'

  OdpowiedzUsuń
 7. Dopóki nie zostaną stworzone klarowne mechanizmy wsparcia finansowego dla spółdzielni socjalnych, Powiatowe Urzędy Pracy nie zreformują się na przedsiębiorczość społeczną a samorządy nie zaczną stosować klauzul społecznych jako coś naturalnego to nie róbmy tym biednym sponiewieranym ludziom przez los "wody z mózgu" by zakładali spółdzielnie socjalne. A taką wodę z mózgu im robią OWSS. Jest to interes dla osób w nich zatrudnionych. Są jednak za słabi by kompleksowo wesprzeć grupy założycielskie. Potrzebny jest odpowiedni klimat polityczny do wdrożenia w życie tej instytucji rynku pracy jakimi są spółdzielnie socjalne. Niestety, ale politycy wolą tematy zastępcze, które przeciętnego Obywatela Polski kompletnie nie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy,masz cholernie wiele racji,owss wyciągają łapy po pieniądze unijne,szermują głośno o pomocy prawnej i co?ano,konczy się na obietnicach,przeżyłem to.Za szczodrze wydawane są pieniądze firmom,które wpadły na pomysł,aby z tego żyć,bo kto ich rozliczy??Mam przykład,Firma 4 c ze Szczecina,bierze pieniądze z WUP w Szczecinie i twierdzi,że pomaga i będzie pomagała spółdzielniom na starcie i tym co już się zarejestrowali.Od dwóch tygodni nikt się nie odezwał chociaż mi to obiecano.Oni płacą sobie niezłe pieniążki,to co ich obchodzi biedak,czy niepełnosprawny?Najpierw nauczyć ich szacunku dla ludzi którzy chcą coś robić,nie poddają się,a nie żerować na pieniądzach które mają wykluczonym pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 9. A co to znaczy klarowne mechanizmy wsparcia finansowego spółdzielni socjalnych???
  Przykro mi bardzo, ale przez takie ogólne narzekanie nikomu się nie sytuacja nie poprawi!!!

  Proponuje zebrać konkretne propozycje i przekazać właściwym instytucjom, administrator pewnie z przyjemnością wyodrębni na ten cel specjalny wątek!

  OdpowiedzUsuń
 10. Klimat polityczny zależy od nas wszystkich, ktoś tych ludzi przecież wybiera :) i przez to rozlicza z rzeczy, które zrobili bądź nie!

  OdpowiedzUsuń
 11. odnośnie pomocy prawnej to proponuję, aby kwestie prawne puszczać przez spółdzielnie socjalne z Opolszczyzny, które mogą korzystać z konsultacji prawnych przy ROPS w Opolu realizujący projekt systemowy pn. "Wsparcie dla opolskiego modelu ekonomii społecznej"; myslę, że dla najbardziej potzrebujących jest to jakieś rozwiązanie...

  OdpowiedzUsuń
 12. W dniu 8 lutego 2010 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało harmonogram Programu "Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu". W harmonogramie nie przewidziano kontynuacji Programu "Wsparcie Rozwoju Spółdzielczości Socjalnej" w ramach którego do końca 2009 r. finansowana była działalność Ośrodków Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej...

  W związku z uznaniowym charakterem zapisu w art.15 ustawy o spółdzielniach socjalnych dot. refundacji kosztów lustracji oraz zakazem takiego wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (art.15 ust.7), powstaje uzasadniona obawa, czy kilkadziesiąt spółdzielni socjalnych, których czeka w 2010 r. ustawowa lustracja, znajdzie własne środki na pokrycie tych niebagatelnych kosztów...?

  OdpowiedzUsuń
 13. nie może być ogłoszone ponieważ OWSSy zostały przekazane do departamentu pożytku, a nie pomocy i intgeracji społecznej;

  OdpowiedzUsuń
 14. Co to zmienia,prędzej czy później Spółdzielnie padną.Po szkoleniach zero pomocy,nawet na start.Ktoś na szkoleniach robi pieniądze>Chyba już się nie doczekam pieniędzy z UP.Zacznęe bez tej dotacji,może się uda.Mamy dobrych ludzi,sprzęt się znajdzie,pożyczymy i damy sami radęŻaden urzędnik nie powie,że nam pomógłObietnicami się nie najem.Najpierw należałoby zmienić podejście sytego urzędnika UP,a potem działać z niby jego pomocą.Nie wiedzą co to za zwierzak,ta Spółdzielnia Socjalna.trzeba to wyjaśnić

  OdpowiedzUsuń
 15. Co z tego, że spółdzielniami socjalnymi zajmuje się teraz Dep. Pożytku, czy tak trudno było to zgrać i razem z zadaniami przekazać również środki na OWSSy?
  A obecnie sytuacja wygląda tak, że nikt nic nie wie i środków brak!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak dla skonkretyzowania tego, o czym tu piszemy. Opcja minimum: 50 spółdzielni socjalnych otrzymuje granty po 3000 zł na przeprowadzenie lustracji. Do tego dochodzą koszty obsługi tych dotacji - 20%.
  Razem: 180 000 zł.

  Niestety wygląda na to, że spółdzielnie socjalne nie mają szans na otrzymanie w tym roku tego wsparcia.

  OdpowiedzUsuń
 17. W dniu 11 marca 2010 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu systemowego pt. "Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej", realizowanego przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (Działanie 1.2).

  Celem projektu jest podniesienie poziomu rozwoju i poprawa kondycji ekonomii społecznej w Polsce, poprzez zbudowanie stałych zinstytucjonalizowanych mechanizmów wsparcia merytorycznego podmiotów ekonomii społecznej i ich otoczenia.

  W ramach realizacji projektu zostanie m.in. zbudowany ogólnopolski system koordynacji, wsparcia, szkoleń i monitoringu dla instytucji pomocy i integracji społecznej, a także dla regionalnych instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej. Ponadto powstanie 6 ośrodków edukacyjno - doradczych (Centra Ekonomii Społecznej), zostanie opracowany i wdrożony program edukacji dotyczący ekonomii społecznej na poziomie studiów podyplomowych w 3 szkołach wyższych. Przewiduje się, iż 800 osób ukończy studia podyplomowe, 400 osób z instytucji publicznych zostanie objętych szkoleniami, zostanie zrealizowane 4000 godzin doradczych dla podmiotów ekonomii społecznej, 2000 osób będzie uczestniczyć w semianariach/spotkaniach lokalnych dotyczących ekonomii społecznej, 750 osób zostanie przeszkolonych w zakresie budowania partnerstw lokalnych wraz z odbyciem stażu specjalistycznego, 150 osób będzie uczestniczyć w stażach pięciodniowych, 498 osób odbędzie wizyty studyjne krajowe i zagraniczne, 6 podmiotów zostanie nagrodzonych w konkursie na najlepsze przedsiębiorstwo społeczne oraz 150 inicjatyw lokalnych otrzyma wsparcie finansowe z funduszu grantowego.

  Czyżby rysowała się szansa dla spółdzielni socjalnych na konkretne wsparcie...?

  źródło: www.crzl.gov.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. standart wychodzenia z biernosci ekonomicznej osób wykluczonych z rynku pracy które zostana wdrozone w 40 instytucjach , działania sieciujace, wzrost kompetencji i wzmocnienie potencjału kadr instytucji pomocy społecznej i inetegracji społecznej,podnoszenie swiadomosci społecznej, zbudowany-ogólnopolski system koordynacji-sa to piekne idee, bardzo dobre pomysły ,aczkolwiek powinno tam sie troszke znalezc przestrzeni dla pobudzenia ducha walki o wziecie zycia we własne rece i na swoja odpowiedzialnosc osób które znalazły sie na zakrecie ,poniewaz instytucje nie moga zyc za obywatela,uwazam ze ten aspekt jest pomijany moze sie myle
  Ewa Wrocław zwolenniczka Idei Spóldzielni Socjalnych i Przedsiebiorstw Społecznych

  OdpowiedzUsuń
 19. wielobranżowa5@wp.pl5 maja 2010 11:19

  Powiem szczerze wszystko pięknie ,ładnie wygląda na ustawach ale jak przychodzi do załatwienia- to można by rzec same utrudnienia ,a jeśli nie spotkasz na swojej drodze nikogo kto miał już do czynienia z spółdzielniami socjalnymi to zapomnij ,że urzędnik Ci pomoże.Podobno fundusz SĄ i to DUŻE ale gdzie i jak je mądrze dostać abyśmy jako spółdzielnie mogli funkcjonować godnie tak jak inne przedsiębiorstwa i LUDZIE w nich pracujący???
  Pozdrawiam Spółdzielnia Socjalna ,,Wielobranżowa"

  OdpowiedzUsuń
 20. Co mam powiedzieć, tu na śląsku obiecywali nam tak gigantyczną pomoc, a jak przyszło co do czego nikt nie pamięta swoich obietnic. Ciekawe jest dlaczego, woj. śląskie jest jedynym w Polsce gdzie się stwierdza, że Spółdzielnie Socjalne nie mogą skorzystać z pomocy w ramach projektu 7.2.2.
  Nie zamierzam prowadzić podwójnej księgowości, jak mi poradzili szkolący z OZRSS, na jakimś szkoleniu, zdaje się w Jaworznie

  OdpowiedzUsuń