czwartek, 16 września 2010

Czego nie potrzebują spółdzielnie socjalne?

8 września 2010 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się IX posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego (RDPP). Jednym z punktów obrad była dyskusja nad planowanymi zmianami w zasadach przyznawania i rozliczania dotacji w ramach PO FIO, w tym kwestia wyodrębnienia w Priorytecie IV pilotażowego komponentu dotyczącego Ośrodków Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej. Pomysł ten nie znalazł jednak poparcia wśród przedstawicieli strony pozarządowej, gdyż zdaniem jednego z nich (Jan Jakub Wygnański) kilkadziesiąt grantów, które mogłyby otrzymać spółdzielnie socjalne to nie to, czego potrzebuje sektor ekonomii społecznej i spółdzielnie socjalne - więcej >>

Przypominamy:
W dniu 8 lutego 2010 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało harmonogram Programu "Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu". Z nieukrywanym rozczarowaniem informujemy, że w harmonogramie nie przewidziano kontynuacji Programu "Wsparcie Rozwoju Spółdzielczości Socjalnej" w ramach którego do końca 2009 r. finansowana była działalność Ośrodków Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej.


Apel Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych z Poznania - plik do pobrania

4 komentarze:

 1. Czy p. Wygnański pozostał tylko w negacji potrzeby kontynuowania wspierania spółdzielni socjalnych przez OWSS-y, czy również wypowiedział się w temacie "czego spółdzielniom socjalnym potrzeba"?

  OdpowiedzUsuń
 2. W korespondecji e-mailowej którą otzymali członkowie OZRSS, Pan Jakub Wygnański obszernie przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Generalnie konkluzja to pytanie: z jakiego źródła wspierać grantami spółdzielnie socjalne, a nie czy w ogóle wspierać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko wskazuje na to, iż nie wiadomo z jakiego żródła wspierać, czyli idąc dalej tym tokiem, czy w ogóle wspierać. Takie wrażenie odnoszę nie tylko ja, jako spółdzielca. Skoro spółdzielczość "przeszła" pod opiekuńcze skrzydła Departamentu Pożytku Publicznego, zasadnym jest, by wsparcie było udzielane przez tenże. Wielka szkoda, że decyzję pojęto przed wskazaniem żródła finansowania wsparcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepraszam czemu blog już umarł?

  OdpowiedzUsuń